CİHAZ OLMADAN SU KAÇAĞI NASIL BULUNUR?

  • 27 Mart 2019
  • 488 kez görüntülendi.
CİHAZ OLMADAN SU KAÇAĞI NASIL BULUNUR?

Evinizde ya da işyerinizde yaşanacak olan su kaçağı problemlerinin ne şekilde çözülebileceği ile ilgili herhangi bir fikriniz veya deneyimini bulunmuyorsa o zaman bizimle iletişime geçerek sorunun nedenini ve çözümünü sağlamış olursunuz. Bunun için ilk olarak bu uyarıyı yaparak başlayalım istedik. Evde yaşanabilecek tuvalet tıkanıklığı, banyo giderindeki kaçaklar, rutubet ve küf gibi durumlar içeride kötü bir kokuya neden olacağı gibi aynı zamanda sağlık açısından da ciddi bir problem yatarız. Bunun için bu bölgeleri kullanamadığınız gibi sorunu çözmediğiniz takdirde giderek büyüyecektir. Hatta işin daha da sıkıcı olan tarafı sizden kaynaklı yaşanılacak bir problemin alt katınızı ya da yan dairenizi de yakından ilgilendireceği gibi bir durum söz konusu olmaya başlayacaktır. Tahmin ediyorum ki böyle bir durum komşuluk ilişkilerini ciddi anlamda sallar. Bunun için komşularınızla kavgalı olmak istemiyorsanız sorunun hızlıca çözülmesi de gerekir. Aslında buraya kadar belirttiğimiz olan her şey her evde yaşanabilecek ve küçük bir sızıntıdan meydana gelecek büyük sorunlardır.

Evdeki Su Kaçağının Çözümü

Banyonuzda meydana gelen bir kaçak alt katın tavanından çıkacağından ve dahası onunda fark etmeyeceği bir sızıntı komşunun prizinden bile çıkabilir. Bunlar gerçekten de iç karartan tablolardır ancak yaşanmış olduğu için örnek verelim istedik. Peki, her şey oldu ve yaşandı şimdi cihaz olmadan su kaçağı nasıl bulunur, merak ediyor musunuz?

Bu yazıyı okuduğunuza göre sanırım yanıtınız evet o zaman vakit kaybetmeden cihaz olmadan su kaçağı nasıl bulunur bunun yanıtını sizlerle paylaşalım.

Önce şunu da belirtmeden geçmeyelim çünkü su kaçaklarının birden fazla yolu vardır. Mesela usta tesisatı yanlış döşemiş olabilir. Kalitesiz malzemeler kullanılmıştır, tesisat döşenirken malzemeye zarar verilmiştir veya kendi kendine çatlamıştır. Bu nedenlerin hepsinden dolayı kaçak meydana gelebilir.

Evdeki Su Kaçağını Kendim Bulabilir miyim?

Evinizde su kaçağının olduğu bölge zamanla rutubetlenmeye başlar ve dışarıdan baktığınız zaman gözle görülebilir bir ıslaklık hissedersiniz. Zamanla bu ıslanma küflenmeye kadar gidecektir. Rutubet belli olmuyorsa boyada kavlamalar ve dökülmeler olacaktır. Özellikle de eski yapılarda demir boruların kullanılmış olması zamanla bu boruların deforme olması sonucunda böyle durumlarla çok sık karşılaşılır.

Eğer ki bunlardan hiç birisi olmamışsa o zaman faturanıza bakmalısınız. Bu zamana kadar tükettiğimiz metreküpün üzerine çıkınca ödediğiniz faturada otomatikman yükselecektir. Birden yükselen fatura bir kaçak ihtimalini düşündürmelidir. Su kaçakları zamanla içeride bir koku yapmaya başlayacaktır. Rutubet ve nem benzeri olan koku zamanla daha fazlalaşır ve sızıntının olduğu bölgede sararma ya da kararma olur. Bu çirkin bir görüntüdür ve bunu fark ederseniz altında mutlaka bir kaçak var demektir. Su sayacınızı kontrol ederek tespit yapabilirsiniz. Evinizdeki tüm muslukları kapatın ve saatinizi inceleyin eğer ki saat halen dönüyorsa bir kaçak vardır. Ama saat dönmüyor ve saatin gerisinde kalan bölgelerde yani evinizin dışında bir kaçak varsa yine aynı şekilde söylediğimiz durumlar meydana gelecektir. Tahmin ediyorum ki cihaz olmadan su kaçağı nasıl tespit sorusunun yanıtını az çok verdik. Ancak işi profesyonellere bırakmanızın da en doğru çözüm olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Kaynak:  https://www.ersoylartesisat.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ